Powiat Wrocławski -

Wizyta delegacji Departamentu Górnego Renu w Powiecie Wrocławskim 20-24.05.2003 r.
Administrator , Wyświetleń: 4069
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się

W dniach 20-24 maja 2003 r., władze Powiatu Wrocławskiego miały okazję gościć na swoim terenie 8 - osobową delegację z Departamentu Górnego Renu we Francji, w składzie:

  • Antoine BOITHIOT - Radny Rady Generalnej
  • Jean-Louis LORRAIN - Radny Rady Generalnej, Członek Komisji Mieszanej
  • François TACQUARD - Radny Rady Generalnej, Członek Komisji Mieszanej
  • Charles WILHELM - Radny Rady Generalnej, Członek Komisji Mieszanej
  • Philippe JAMET - Departament Działań Społecznych
  • Georges WALTER - Departament Środowiska
  • Viviane SCHAAL - Wydział Współpracy Ponadgranicznej
  • Gabriel VOISIN - Wydział Współpracy Ponadgranicznej

Program pobytu partnerów francuskich w Polsce zdominowały dwa istotne wydarzenia: udział w "Dniach Alzacji na Dolnym Śląsku" oraz pierwsze spotkanie Komisji Mieszanej ds. Współpracy pomiędzy Powiatem Wrocławskim i Departamentem Górnego Renu, poprzedzone licznymi spotkaniami i wizytami w gminach Powiatu Wrocławskiego.

Pierwszy roboczy dzień wizyty (21.05.03) wypełniły spotkania zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w ramach "Dni Alzacji na Dolnym Śląsku". Korzystając z zaproszenia Marszałka delegacja francuska, w towarzystwie Wicestarosty - Ireneusza Słomy i Joanny Brodowskiej z Zespołu ds. Promocji, uczestniczyła w oficjalnym otwarciu imprezy, które odbyło się w sali Sejmiku Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

Po oficjalnej części prowadzonej przez Marszałka Województwa, rozpoczęło się seminarium pn. "Europa", którego tematyka została przygotowana z myślą o zbliżającym się czerwcowym referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Delegacja Górnego Renu miała możliwość wysłuchać wystąpień: Jana Truszczyńskiego - Głównego Negocjatora RP z Unią Europejską, Bruno Dethomasa - ambasadora, szefa Delegacji Komisji Europejskiej w Polsce, Cyrila Bouyeurea - pierwszego radcy ambasady Francji w Polsce, Anny Darskiej - dyrektora Przedstawicielstwa Stowarzyszenia "Francja - Polska dla Europy" w Warszawie oraz Valerie Bour - dyrektora Biura Alzacji w Brukseli.

Kolejnym punktem programu delegacji francuskiej w Polsce był udział w seminarium poświęconym ochronie środowiska, ukierunkowanym na zagospodarowanie rzek i ochronę przeciwpowodziową. Seminarium zorganizował Urząd Marszałkowski we współpracy ze Starostwem Powiatowym i Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej we Wrocławiu - gospodarzem spotkania. Aktywna obecność przedstawicieli instytucji bezpośrednio zainteresowanych ww. tematyką sprawiła, że po wysłuchaniu prelekcji wygłoszonej przez A.Boithiot i G.Waltera rozgorzała niezwykle interesująca dyskusja nt. francuskich i polskich rozwiązań stosowanych w zakresie ochrony przeciwpowodziowej i zagospodarowania rzek. Dzięki wymianie informacji w tej dziedzinie, zarówno polscy jak i francuscy uczestnicy spotkania wyrazili wolę kontynuowania nawiązanych kontaktów, w celu pogłębiania wiedzy nt. wzajemnych doświadczeń i metod pracy w ww. obszarze tematycznym. Władze Powiatu Wrocławskiego z całą pewnością będzie wspierać przyszłą współpracę, z uwagi na charakter i wagę problemu, jakim jest ochrona przeciwpowodziowa w naszym regionie.

Dalsza część dnia upłynęła w atmosferze spotkań i zwiedzania walorów krajobrazowo-turystycznych miasta i gminy Sobótka. W otoczeniu zabytkowych wnętrz zamku w Sobótce-Górce, Eugeniusz Cieleń, Burmistrz Miasta i Gminy Sobótka, przedstawił francuskim gościom walory i atuty swojej gminy, podkreślając jej turystyczny charakter, wiążący się z ogromnym potencjałem turystyczno-krajobrazowym tego terenu, dbałością o tradycję i zamiłowaniem do folkloru mieszkańców gminy. Interesującym uzupełnieniem tej prezentacji był występ lokalnego zespołu Górali Czadeckich, który spotkał się z dużym zainteresowaniem delegacji francuskiej.

Po występie Dyrektor Witold Kwas oprowadził gości po zamku, zdradzając sekrety jego historii i zapraszając do skorzystania w przyszłości z oferty restauracyjno-hotelowej zamku. W towarzystwie Elżbiety Pasławskiej z Urzędu Miasta i Gminy Sobótka, delegacja udała się następnie do Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach. Miejsce to przyciąga każdego roku rzesze turystów nawet z najbardziej odległych zakątków Polski oraz przyszłych nowożeńców, którzy decydują się wypowiedzieć sakramentalne "tak" właśnie w tym miejscu, wierząc, że dzięki niezwykłej magii tego miejsca, ich małżeństwo będzie udane i przetrwa nawet największe burze. Francuscy goście byli pod urokiem nie tylko tego tajemniczego zakątka, ale również krajobrazów i walorów Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Zgodnie uznali, że warto i należy zainicjować współpracę pomiędzy Gminą Sobótka i Wspólnotą Gmin Munster, która posiada podobny potencjał turystyczno-krajobrazowy oraz już od dawna realizuje skuteczny program waloryzacji i promowania swoich produktów turystycznych. Władze Departamentu Górnego Renu i Powiatu Wrocławskiego, za pośrednictwem których doszło do nawiązania pierwszych kontaktów pomiędzy przyszłymi partnerami, będą z całą pewnością wspierać i obserwować rozwój tej współpracy.

Okazją do podsumowań z pierwszego dnia pobytu delegacji francuskiej w Polsce była kolacja zorganizowana we współpracy z Gminą Sobótka, na terenie Strzeblowskich Kopalni Surowców Mineralnych w Sobótce. W kolacji udział wzięli przedstawiciele gminnych i powiatowych władz lokalnych, Dyrektor SKSM w Sobótce oraz Anna Darska, Dyrektor Przedstawicielstwa Stowarzyszenia Francja-Polska dla Europy, której obecność pozwoliła skonkretyzować wizję przyszłej współpracy ze Stowarzyszeniem, w kontekście projektów realizowanych wspólnie z partnerem francuskim.

Program drugiego dnia (22.05.03) pobytu delegacji francuskiej w Polsce został podzielony na dwa realizowane równolegle obszary tematyczne: gospodarka odpadami (program realizowany przez A.Boithiot i G.Walter'a) oraz polityka społeczna Powiatu, połączona z prezentacją gminy Długołęka, Czernica i Sobótka (program realizowany przez pozostałych członków delegacji francuskiej). W ramach programu "gospodarka odpadami", przygotowanego przez Urząd Marszałkowski, przedstawiciele Górnego Renu zapoznali się m.in. z ogólną polityką województwa realizowaną w tej dziedzinie, której podstawowe zasady zobrazowano na przykładzie Zakładu Utylizacji Odpadów w miejscowości Gać. Zgodnie z relacją uczestników wizyty, temat gospodarki odpadami może stać się jednym z przyszłych kierunków współpracy z Powiatem Wrocławskim, co potwierdził Starosta Andrzej Wąsik na jednym z późniejszych spotkań.

Organizatorem programu realizowanego na terenie Powiatu były powiatowe i gminne władze lokalne, które z zaangażowaniem i nieskrywaną dumą przedstawiły francuskim gościom swoje dotychczasowe osiągnięcia, w różnych obszarach działalności, tj. turystyka, gospodarka, edukacja.

Jako pierwsza o swojej gminie opowiedziała Agnieszka Łebek, Wójt Gminy Długołęka. W trakcie spotkania z przedstawicielami Rady i Urzędu Gminy Długołęka, zorganizowanym w Zespole Szkół w Siedlcu Trzebnickim, delegacja francuska w towarzystwie Wicestarosty i Radnych Powiatu Wrocławskiego, zapoznała się potencjałem gospodarczym i turystycznym gminy, a także z przyszłymi kierunkami jej rozwoju, co pozwoliło zebranym na określenie wstępnej wizji współpracy gminy z przyszłym partnerem francuskim - Wspólnotą Gmin Cernay i okolic.

Po spotkaniu, wszyscy uczestnicy udali się na widowisko artystyczne zorganizowane przez Stowarzyszenie SEMPER AVANTI i uczniów Szkoły w Siedlcu Trzebnickim, w ramach odbywającego się w tym czasie "Dnia Europy". Interesującym punktem programu było wykonanie Poloneza, do odtanczenia którego zaproszono część widowni, wśród której znalazła się delegacja francuska oraz powiatowe i gminne władze lokalne. Francuscy goście byli pod wielkim wrażeniem widowiska, które obok wartości europejskich, pokazało im w niezwykle barwny i żywy sposób namiastkę polskiego folkloru.

Kolejnym punktem programu, przewidzianym w tym dniu, była wizyta w Ośrodku Zarybieniowym w Szczodrem. O działalności Ośrodka z wielkim entuzjazmem opowiadał Karol Napora - Zastępca Dyrektora Polskiego Związku Wędkarskiego/Okręg we Wrocławiu oraz Mariusz Kleszcz - Kierownik Ośrodka. Po krótkiej prezentacji wylęgarni ryb oraz stawów hodowlanych, goście wraz z kierownictwem ośrodka zasiedli do wspólnego stołu, przy którym obok degustacji świeżo wędzonych ryb pochodzących z okolicznych stawów, rozmawiano m. in. o możliwościach współpracy Ośrodka z adekwatnym partnerem francuskim. Strona francuska zobowiązała się do znalezienia partnera z Departamentu, który być może wyraziłby zainteresowanie wspomnianą współpracą. Okazją do kontynuowania rozmów na ten temat był obiad, wydany przez władze Gminy Dłogołęka w Hotelu "U Janów" w Długołęce.

Dalsza część dnia pobytu delegacji francuskiej w Powiecie została zdominowana przez temat polityki społecznej realizowanej przez władze Powiatu Wrocławskiego. W ramach prezentacji podstawowych działań podejmowanych w tym obszarze, francuscy goście w towarzystwie przedstawicieli Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie: Dyrektora - A. Jędrzejczak i pracowników: M.Semrau i K.Powązki, udali się na spotkanie zorganizowane w Rodzinnym Domu Dziecka w Dobrzykowicach. Rozmowa z rodziną Państwa Lech pozwoliła delegacji zapoznać się m.in. z zasadami wspierania rodzinnych placówek opieki nad dzieckiem oraz praktycznymi i prawnymi aspektami ich funkcjonowania. Porównanie polskich i francuskich rozwiązań stosowanych w tym zakresie pokazało, że istnieje wiele tematów, w oparciu o które można rozwijać współpracę z partnerem francuskim. Pierwszym krokiem do zainicjowania tej współpracy będzie przyszła (jesień br.) wizyta przedstawicieli Powiatu Wrocławskiego w Departamencie Górnego Renu, w trakcie której nasi pracownicy zapoznają się z projektami realizowanymi przez Departament Działań Społecznych Rady Generalnej Górnego Renu.

Kontynuując temat polityki społecznej, delegacja w towarzystwie Wicestarosty i przedstawicieli PCPR udała się następnie do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce. W placówce francuscy goście spotkali się z wielką gościnnością i życzliwością ze strony Dyrektora MOW - Krzysztofa Kaczmarzyka, który opowiedział o historii placówki, jej obecnych zadaniach i planach na przyszłość. Dyrektor wspólnie z Dyrektorką tutejszego internatu przygotowali również specjalny program artystyczny w wykonaniu wychowanek placówki. W części poświęconej dyskusji nt. funkcjonowania tego typu placówek w Polsce i Francji padło wiele cennych wniosków i uwag, które mogą stać się początkiem do zainicjowania przyszłej współpracy w tej dziedzinie.

Ostatnim punktem programu drugiego dnia wizyty było oficjalne przyjęcie wydane przez Przewodniczącego Rady Regionalnej Alzacji - Adrien Zeller'a, w trakcie którego Wicestarosta oraz przedstawiciele Rady Powiatu Wrocławskiego kontynuowali rozmowy o przyszłych, polsko-francuskich projektach.

Ostatni dzień wizyty (23.05.03) delegacji francuskiej w Powiecie Wrocławskim rozpoczął się od spotkania w Rodzinnym Pogotowiu Opiekuńczym w Kątach Wrocławskich. Do dyskusji nt. realizowanego przez Powiat programu opieki nad dzieckiem i rodziną, włączyła się większa część rodziny Wojdyłów, od lat pomagającej dzieciom i nastolatkom, którzy z różnych przyczyn nie mogą liczyć na opiekę własnych rodzin. Doświadczenia w prowadzeniu tego typu placówki okazały się bardzo interesujące i cenne dla delegacji francuskiej, o czym świadczyły liczne pytania i komentarze wygłaszane w trakcie spotkania. W efekcie podjętej dyskusji zgodnie uznano, że temat opieki nad dzieckiem i rodziną może stać się jednym z wiodących kierunków przyszłej współpracy z partnerem francuskim.

Kolejne przewidziane w tym dniu spotkanie w Domu Pomocy Społecznej w Borzygniewie przyniosło wiele emocji i wzruszeń zarówno delegacji francuskiej, towarzyszącej jej delegacji władz Powiatu Wrocławskiego, jak i samym pensjonariuszom. Po części oficjalnej, w trakcie której goście francuscy zapoznali się z zasadami funkcjonowania placówki oraz przyszłą strategią jej rozwoju, Maria Śpiewak, Dyrektor DPS, zaprosiła wszystkich uczestników spotkania do zwiedzania wnętrza budynku i poznania jego pensjonariuszy. A.Boithiot przygotował niespodziankę dla pensjonariuszy zgromadzonych w jednej z sal budynku, odśpiewując fragment pieśni opowiadającej o jego rodzinnych, alzackich stronach, czym wzruszył i pozytywnie zaskoczył nie tylko polskich słuchaczy, ale również swoich francuskich kolegów z Górnego Renu.

Ostatnim i jednocześnie najważniejszym punktem programu wizyty gości francuskich w Powiecie Wrocławskim było oficjalne posiedzenie Komisji Mieszanej w Krzyżowicach, w trakcie którego podjęto szereg wiążacych decyzji dotyczących przyszłych kierunków współpracy pomiędzy Powiatem i Departamentem. Zanim jednak do niego doszło, delegacja francuska, m.in. w obecności Wicestarosty i Radnych Powiatu Wrocławskiego, wzięła udział w oficjalnym podpisaniu protokołu o współpracy pomiędzy szkołami: Liceum Rolniczym w Wintzenheim i Powiatowym Zespołem Szkół nr 1 w Krzyżowicach, którego sygnatariuszami, obok Dyrektorów szkół, są również przedstawiciele Powiatu i Departamentu, za pośrednictwem których doszło do nawiązania pierwszych kontaktów pomiędzy ww. szkołami.

Wieczorem już w mniej oficjalnej atmosferze, w otoczeniu mistycznych wnętrz kawiarni "Pod Gryfami" we Wrocławiu, władze Powiatu Wrocławskiego oficjalnie pożegnały delegację francuską. Charakter i waga decyzji podjętych przez obydwie strony jeszcze w trakcie samej wizyty pozwalają domniemać, że już wkrótce współpraca z partnerem francuskim nabierze nowego tempa, przyczyniając się bezpośrednio do rozwoju naszych regionów, co wydaje się szczególnie istotne w kontekście przyszłego członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Wyślij na Facebooka
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się