Wizyta Thomasa Holzschneidera, Bernharda Grote, oraz Hendrika Stegemanna 21.03.2001 r.
Administrator , Wyświetleń: 4439

To była bardzo pracowita, robocza, ale zarazem sympatyczna wizyta. - twierdzili przy pożegnaniu członkowie trzyosobowej delegacji niemieckiego powiatu Borken, którzy gościli w naszym powiecie - Kontakty są coraz bardziej konkretne i przynoszą coraz więcej korzystnych efektów.

Po krótkim spotkaniu z Zarządem Powiatu wrocławskiego kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu starostwa w Borken Bernhard Grote w towarzystwie swojej odpowiedniczki ze starostwa wrocławskiego Marii Wilk złożyli wizytę dyrektorowi Szkoły Muzycznej we Wrocławiu Tadeuszowi Melce. Ustalano udział wrocławskich muzyków w Muzycznej Jesieni w Borken w 2002 r. Na tej prestiżowej imprezie elementem przewodnim ma być bowiem polska muzyka, głównie w wykonaniu polskich artystów.

Kontakty obu powiatów sprawiły, że zaczęła się rozwijać także współpraca Borken z samym Wrocławiem - zwłaszcza w dziedzinie kultury. Niedawno w pałacach niemieckiego powiatu koncertowała Filharmonia Wrocławska. Dochód z tych występów został przeznaczony na rzecz domów dziecka w Borken i Kątach Wrocławskich.

B. Grote spotkał się także z dyrektorem Muzeum Ślężańskiego w Sobótce Wojciechem Fabisiakiem. Wspólnie ustalono, że za rok we Wrocławiu będzie prezentowana wspaniała kolekcja ceramiki ze zbiorów niemieckich muzealników. Ekspozycja jest tak olbrzymia, że Muzeum Ślężańskie nie jest w stanie jej pomieścić. Stąd propozycja ekspozycji we Wrocławiu. W tym samym czasie w Sobótce mają być wystawione fragmenty ekspozycji zabytków z Muzeum Regionalnego w Borken. Interesujące propozycje nawiązania partnerskich kontaktów polskich i niemieckich placówek kształcenia zawodowego B. Grote przedstawił m.in. pani dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Czernicy Jolancie Gawor-Nagły. Istnieje możliwość odbywania praktyk zawodowych naszych uczniów w powiecie Borken, a tamtejszych u nas.

Peregrynacje kierownika Grote zakończyło spotkanie z dyrektorką Szkoły Podstawowej w Świątnikach (gm. Sobótka) Ewą Żurawik, która była w Borken na kursie organizatorów europejskiej współpracy młodzieżowej.

W tym czasie pozostali przedstawiciele niemieckiej delegacji - członek Zarządu powiatu Borken, a zarazem dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Legden Thomas Holzchneider oraz główny technolog tego zakładu Hendrik Stegemann odbyli spotkanie z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska starostwa kierowanego przez panią Teresę Bielecką-Morawską. Goście przedstawiali niemieckie doświadczenia w unieszkodliwianiu odpadów.

Na zakończenie wizyty niemiecka delegacja wzięła udział w sesji Rady Powiatu Wrocławskiego.