Wizyta partnerska Powiatu Wrocławskiego w Berlinie 15-18.05.2008 r.
Administrator , Wyświetleń: 4144

W dniach 15-18 maja bieżącego roku w ramach partnerstwa Powiatu Wrocławskiego z Powiatem Borken odbyło się spotkanie przedstawicieli obu grup w Berlinie zorganizowane przez Powiat Borken pod przewodnictwem Starosty Gerda Wiesmanna oraz przez Johannesa Wahlersa z organizacji DEPB (Deutschlend- und Europapolitisches Bildungswerk).

Powiat Wrocławski reprezentował: Starosta - Andrzej Wąsik, Sekretarz - Paweł Wardęga oraz radni Powiatu Wrocławskiego. W delegacji Powiatu Borken znaleźli się Starosta – Gerd Wiesmann, jak również członkowie Rady oraz Zarządu Powiatu Borken. Pierwszym spotkaniem informacyjnym połączonym ze zwiedzaniem była wizyta w Urzędzie Kanclerskim. Grupy zostały oprowadzone przez przewodnika, który udzielił wielu ciekawych informacji na temat historii oraz pracy urzędu.

W piątek obie delegacje uczestniczyły w spotkaniu w niemieckim MSZ, gdzie referującym był młody polski dyplomata, który w ramach wymiany przebywał wówczas w niemieckim urzędzie.

Polska grupa miała również niepowtarzalną okazję do spotkania oraz rozmowy z polskimi dyplomatami w Polskiej Ambasadzie w Berlinie. W dyskusji poruszono kwestie zadań polskiej placówki zagranicą, pomocy jakiej udziela rodakom oraz prowadzonej bieżącej polityki wobec Niemiec.

Kolejna wizyta miała miejsce w parlamencie niemieckim, gdzie uczestnicy mieli możliwość wysłuchać przewodnika oraz zwiedzić budynek z niepowtarzalnym tarasem widokowym.

Na zakończenie dnia, w Niemieckim Związku Powiatów, zrzeszającym 313 niemieckich powiatów, odbyła się ostatnia dyskusja dotycząca reprezentowania interesów gminnych na szczeblu krajowym.

Sobota była okazją do poznania Berlina z innej perspektywy, mianowicie z wody. Płynąc statkiem wzdłuż Szprewy wszyscy byli zaskoczeni szybkim rozwojem miasta, dużą liczbą nowoczesnych biurowców oraz ogromem terenów zielonych.