NOWA PERSPEKTYWA – LEPSZY START” – ZAKOŃCZONY Z SUKCESEM PROJEKT DLA MŁODZIEŻOWYCH OŚRODKÓW WYCHOWAWCZYCH
EKS Agnieszka Zasina, Wyświetleń: 616

15 lutego br. odbyła się konferencja podsumowująca realizację 2-letniego projektu partnerskiego pn. „NOWA PERSPEKTYWA – LEPSZY START” na rzecz aktywizacji społeczno-zawodowej wychowanków 11 dolnośląskich Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, w tym Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce.

Powiat Wrocławski, Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz siedem jednostek samorządu terytorialnego (powiaty: bolesławiecki, jeleniogórski, lubański, lwówecki, świdnicki, wołowski oraz gmina Wrocław) wspólnie w latach 2017-2018 realizowały projekt partnerski o łącznej wartości 11 mln złotych.

Przedsięwzięciem w Powiecie Wrocławskim został objęty Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Sobótce – placówka resocjalizacyjna dla dziewcząt.

Nadzór nad realizacją projektu pełnił Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego we Wrocławiu.

Celem projektu było nabycie przez wychowanków umiejętności społecznych i zawodowych, które pozwolą im na codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie po zakończeniu pobytu w placówce. Wsparciem w ramach projektu łącznie objętych zostało 950 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Budżet projektu dla Powiatu Wrocławskiego to 312 434 zł, w tym dofinansowanie 262 434 zł i wkład własny niepieniężny 50 000 zł.

W ramach projektu zrealizowano 25 różnych form wsparcia podnoszącego kompetencje zawodowe i społeczne uczestników. Były to m.in. przygotowanie do prowadzenia własnego gospodarstwa domowego, prowadzenia domowego budżetu i oszczędzania, kursy zawodowe nadające kompetencje, a także zajęcia uczące przeciwdziałania agresji, radzenia sobie ze stresem czy zajęcia artystyczne. Prowadzone były zajęcia terapeutyczne, a wśród nich dogoterapia, hipoterapia czy zooterapia.

Wychowanki MOW w Sobótce uczestniczyły łącznie w ponad 2 900 godzinach wsparcia. Część zajęć prowadzonych była przez nauczycieli Ośrodka, pełnili oni także rolę opiekunów podczas wycieczek i zajęć poza Ośrodkiem takich jak np. kursy w zawodzie cukiernik lub piekarz, zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej czy wizyty w bankach.

Jednym ze zrealizowanych zadań była modernizacja 2 sal dydaktycznych w MOW w Sobótce oraz zakup sprzętu do realizacji zajęć na łączną kwotę 92 688 zł.

Ostateczna liczba uczestników projektu pn. „NOWA PERSPEKTYWA-LEPSZY START”  w MOW w Sobótce wyniosła 94 (to więcej o 203% od założeń przyjętych na starcie projektu).

Zaplanowana pierwotnie liczba 36 wzrosła do 84 wychowanek MOW w Sobótce, które objęto wsparciem projektowym (wzrost o 233% !). Dodatkowo 10 członków rodzin skorzystało z poradnictwa psychologicznego, prawnego czy rodzinnego.

W trakcie realizacji projektu w Starostwie Powiatowym we Wrocławiu odbyły się zajęcia, podczas których uczestnicy poznali zasady funkcjonowania administracji samorządowej oraz pozyskali wiedzę w zakresie sposobu i trybu załatwiania spraw urzędowych przez obywateli. O strukturze funkcjonowania Starostwa i specyfice Powiatu Wrocławskiego opowiedział młodzieży Roman Potocki Starosta Powiatu Wrocławskiego.

Ponadto Powiat Wrocławski w 2016 r. dwukrotnie gościł przedstawicieli wszystkich jst biorących udział w realizacji projektu podczas uroczystego podpisania listu intencyjnego, a następnie umowy partnerskiej.

W konferencji podsumowującej realizację projekt udział wzięli przedstawiciele władz Województwa Dolnośląskiego, powiatów oraz gminy Wrocław, Dolnośląski Kurator Oświaty, dyrektorzy MOW i ich pracownicy zaangażowani w realizację projektu.

W imieniu Starosty Powiatu Wrocławskiego Romana Potockiego podziękowania oraz pamiątkowe statuetki odebrała Agnieszka Kosztyło - Pałys – Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu nadzorującego realizację projektu, a także Alicja Karczyńska – koordynator projektu oraz Iwona Szydłowska szkolny koordynator projektu.

Projekt pn. „NOWA PERSPEKTYWA-LEPSZY START” współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

NPLS

Relacja z podpisania listu intencyjnego: http://www.powiatwroclawski.pl/aktualnosc-1-2650-podpisanie_listu_intencyjnego_w_sprawie_2.html

Relacja z podpisania umowy partnerskiej: http://www.powiatwroclawski.pl/aktualnosc-1-2795-nowa_perspektywa_lepszy_start_2.html