Powiat Wrocławski -

Delegacja Powiatu Wrocławskiego na kiermaszu bożonarodzeniowym we Francji - 6-10.12.2018
Joanna Brodowska, Wyświetleń: 194
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się

Udział delegacji Powiatu Wrocławskiego w kiermaszu bożonarodzeniowym w Ensisheim we Francji ma już swoją dwunastoletnią tradycję. W tym roku Powiat na kiermaszu reprezentowali przedstawiciele Starostwa Powiatowego we Wrocławiu, Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 w Krzyżowicach oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej w Małkowicach.

Wizyta we Francji zorganizowana w dniach od 6 do 10 grudnia 2018 r. wpisała się już na stałe w roczny program współpracy Powiatu Wrocławskiego z Departamentem Górnego Renu. Przyjazd polskiej delegacji jest zawsze bardzo wyczekiwanym wydarzeniem, zwłaszcza wśród Polonii francuskiej, która po I wojnie światowej wzmocniła swoją obecność  w Alzacji, przyjeżdżając tu do pracy w kopalniach soli potasowych.  Na stoisku powiatu na rodziny o polskich korzeniach czeka zawsze mnóstwo rodzimych rarytasów, w postaci produktów lokalnych, ozdób bożonarodzeniowych, czy kojarzących się z polskimi tradycjami  świątecznych przysmaków. W tym roku okazją do wspomnień o kraju był dla nich Jubileusz Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, o którym na stoisku przypominały liczne dekoracje i plakaty tematyczne, przygotowane przez uczniów Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 w Krzyżowicach.

Dużym powodzeniem na stoisku Powiatu Wrocławskiego cieszyły się ozdoby świąteczne wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Małkowicach. Oko zwiedzających cieszyły głównie zgrabnie wykonane drewniane renifery i mikołaje, ozdobne szyszki i stroiki świąteczne, kolorowe bombki i choinki, wykonane różnymi technikami artystycznymi. Rarytasem dla podniebienia okazały się natomiast ręcznie wykonane pierniki i konfitury prosto z małkowickiej kuchni oraz chleb ze smalcem i ogórkiem rodem z Krzyżowic.

Poza pracą na stoisku, program wizyty delegacji Powiatu Wrocławskiego we Francji obejmował także kilka wizyt krajoznawczych. Delegacja odwiedziła m.in. Sanktuarium Thierenbach w Jugholtz, a także na krótko zagościła na Kiermaszu Bożonarodzeniowym w Grussenheim. Przedstawiciele Powiatu spotkali się również z Merem Ensisheim Panem Michelem Habigiem, który jest jednocześnie III Wiceprzewodniczącym Rady Departamentalnej Górnego Renu, a przy okazji wielkim orędownikiem współpracy pomiędzy Departamentem Górnego Renu i Powiatem Wrocławskim.  To z jego inicjatywy delegacja Powiatu Wrocławskiego już po raz dwunasty mogła wziąć udział w kiermaszu bożonarodzeniowym. Wszystko wskazuje na to, że nie po raz ostatni.

Już teraz zapraszam przedstawicieli  Powiatu Wrocławskiego do udziału w kolejnej edycji kiermaszu – powiedział Mer Michel Habig na spotkaniu z delegacją polską, dodając, że Polacy są i zawsze będą mile widziani w Ensisheim.

Delegacja Powiatu Wrocławskiego na Kiermaszu Bożonarodzeniowym we Francji

Wyślij na Facebooka
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się