Wizyta partnerska delegacji Powiatu Wrocławskiego w Borken - 31.05.2016-4.06.2016
Joanna Brodowska, Wyświetleń: 648

W dniach 31.05-04.06.2016 r. delegacja Powiatu Wrocławskiego przebywała z wizytą w partnerskim powiecie Borken w Niemczech. Spotkania zaplanowane w ramach tegorocznej wizyty związane były z realizowanym m.in. na terenie powiatu Borken projektem REGIONALE 2016.

REGIONALE to cykliczny program finansowania strukturalnego dedykowany Nadrenii Północnej Westfalii. W 2016 roku projekt odbywa się na terenie partnerskiego powiatu Borken oraz powiatu Coesfeld. Siedzibą Agencji koordynującej całe przedsięwzięcie i wszystkie projekty jest miasto Velen, w którym zatrzymała się nasza delegacja.

Przedstawiciele Powiatu Wrocławskiego odwiedzili gminy, które w ramach REGIONALE 2016 realizują innowacyjne projekty z różnych dziedzin, począwszy od kultury, poprzez architekturę, planistykę, komunikację czy nowoczesne rolnictwo.

W ramach wizyty delegacja odwiedziła miejscowość Legden, gdzie została zaprezentowana koncepcja dorastania i starzenia się w tzw. „wiosce przyszłości”. Autorzy projektu mają na celu przygotowanie społeczeństwa na następstwa zmian demograficznych poprzez stworzenie miejsca przyjaznego do mieszkania i spędzania czasu wolnego na każdym etapie życia. Następne spotkanie zostało zorganizowane w Schöppingen, tzw. „wiosce artystycznej”, gdzie Fundacja Wioska Artystyczna realizuje projekt mający na celu połączenie innowacyjnych technik odzyskiwania energii z estetyczno – artystycznym punktem widzenia.

W miejscowości Vreden na uczestników spotkania czekała prezentacja dot. projektu budowy łącznika, który w sposób metaforyczny i dosłowny ma za zadanie wzmacniać kulturalny charakter regionu i wspierać identyfikację z regionem. Delegacja miała również okazję odwiedzić Stację biologiczną Zwillbrock oraz zakład produkujący innowacyjne urządzenia techniczne dla rolnictwa, mające również na celu dobro i komfort zwierząt.

Po prelekcji na temat idei, zakresu działań i realizacji programu REGIONALE 2016, grupa odbyła podróż pociągiem na trasie Reken – Coesfeld, która została uruchomiona i zmodernizowana w ramach partnerstwa REGIONALE.

Szereg odbytych spotkań był okazją do wymiany doświadczeń w zakresie wydatkowania środków z programów regionalnych na poziomie powiatów jak i gmin oraz w zakresie partnerstwa pomiędzy samorządami.

fot. G. Eckstein i Archiwum SPW