Wizyta delegacji Powiatu Borken - 9-12.06.2015
Joanna Brodowska, Wyświetleń: 733

W dniach 9 – 12 czerwca br. delegacja z Powiatu Borken w Niemczech gościła z wizytą partnerską w powiecie wrocławskim. Spotkanie upłynęło pod znakiem jubileuszu 15 – lecia współpracy obu powiatów oraz wymiany doświadczeń w zakresie rozwoju gospodarczego i promocji inwestycyjnej.

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania był proces przemian dokonujących się w polskiej i niemieckiej gospodarce na poziomie lokalnym. W ramach wizyty zorganizowano seminarium pn. „Dobre praktyki w zakresie wspierania rozwoju gospodarczego oraz promocji terenów inwestycyjnych w oparciu o polskie i niemieckie doświadczenia”, w którym udział wzięli przedstawiciele samorządów, instytucji otoczenia biznesu oraz reprezentanci środowiska biznesu zarówno z Polski jak i z Niemiec.

Spotkanie otworzył starosta Roman Potocki, który oficjalnie powitał delegację niemiecką oraz pozostałych przybyłych gości, a także zaprezentował atuty gospodarcze powiatu wrocławskiego. Następnie głos zabrali przedstawiciele powiatu Borken – wicestarosta Silke Sommers oraz dyrektor powiatu – Dr Ansgar Hörster, odwołując się do dotychczasowej współpracy partnerskiej pomiędzy Powiatem Wrocławskim i Powiatem Borken, a także podkreślając 15 rocznicę podpisania umowy partnerskiej, co zaakcentował w swoim wystąpieniu również sekretarz Powiatu – Jan Bronś. Ponadto swoje wystąpienie podczas seminarium miał przedstawiciel Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej –ekspert Mariusz Sinior, przedstawiciel delegacji niemieckiej, Dyrektor Agencji Rozwoju Gospodarczego WFG, Dr Heiner Kleinschneider oraz przedstawiciele Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej – Prezes Dariusz Ostrowski oraz Dyrektor Centrum Wspierania Biznesu, Łukasz Czajkowski. Spotkanie zakończyła prezentacja Ireny Cieśli, sekretarza Zespołu zadaniowego ds. kompleksowej obsługi inwestorów w Starostwie Powiatowym we Wrocławiu.

Kolejnym punktem programu wizyty niemieckich gości była prezentacja atutów gospodarczych powiatu wrocławskiego i wizualizacja zmian gospodarczych jakie dokonały się na tym terenie w ciągu ostatnich kilkunastu lat. W tym celu przedstawiciele Powiatu Borken oraz przedstawiciele Powiatu Wrocławskiego spotkali się z władzami Gminy Kobierzyce, wójtem Ryszardem Pacholikiem oraz sekretarzem urzędu i jednocześnie radną Powiatu Wrocławskiego Marią Wilk, którzy scharakteryzowali dynamikę wzrostu gospodarczego w oparciu o przykład Gminy Kobierzyce, podkreślając w szczególności energiczny wzrost produkcji, zatrudnienia i inwestycji. Następnie uczestnicy spotkania, dzięki gościnności dyrektora Jarosława Szacika mieli okazję zwiedzić zakład produkcyjny fabryki czekolady Mondelēz International w Bielanach Wrocławskich.

Niemiecka delegacja spotkała się również z władzami Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie, burmistrzem Antonim Kopciem i zastępcą burmistrza, Mieczysławem Repsem, którzy zaprezentowali atuty i historię rozwoju gospodarczego gminy Kąty Wrocławskie, która podobnie jak Gmina Kobierzyce uznana została przez ekspertów za jedną z najprężniej rozwijających się gmin w Polsce. Spotkanie zakończyło się zwiedzeniem fabryki produkującej karmę dla zwierząt Nestlé PURINA PetCare w Nowej Wsi Wrocławskiej.

Zwieńczeniem wizyty było spotkanie z udziałem Zarządu i Rady Powiatu Wrocławskiego oraz wójtów i burmistrzów gmin powiatu wrocławskiego, podczas którego wystąpił Zespół Tańca Ludowego Hanka z Kątów Wrocławskich, który zjawiskowymi strojami i doskonałym programem artystycznym wzbudził podziw i uznanie gości, w szczególności delegacji niemieckiej, która wyjeżdżając podkreślała zachwyt nad polskim lokalnym folklorem i kulturą.