Powiat Wrocławski -

Wizyta partnerska delegacji Departamentu Górnego Renu - 16-19.06.16
Joanna Brodowska, Wyświetleń: 727
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się

Kultura i turystyka – to dwa kluczowe tematy, wokół których koncentrował się program tegorocznej wizyty partnerskiej Departamentu Górnego Renu we Francji w powiecie wrocławskim, zorganizowanej w dniach od  16 do 19 czerwca br.

Europejski kontekst wizyty

Wybór tematów nie był przypadkowy. W tym roku Wrocław dzierży miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (ESK). Program obchodów tego wielkiego wydarzenia wydał się na tyle atrakcyjny dla francuskich partnerów, że zdecydowali się na przesunięcie zaplanowanej w 2015 r. wizyty na 2016 r. To z kolei zainspirowało władze Powiatu Wrocławskiego do zaprezentowania delegacji z Departamentu Górnego Renu szerokiej oferty kulturalnej, nie tylko powiatu, ale również miasta Wrocławia. W ramach obchodów ESK francuscy goście wzięli udział w superwidowisku Opery Dolnośląskiej CARMEN, a także zwiedzili Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. Na trasie zwiedzanych miejsc znalazło się także wrocławskie Afrykarium, Pergola i Ostrów Tumski.

Od tradycji po nowoczesność

Zasadniczą część programu pobytu delegacji stanowiły jednak liczne wizyty i spotkania zorganizowane na terenie powiatu wrocławskiego. Goście zwiedzili m.in. Park Pokoju i Cmentarz Żołnierzy Niemieckich w Nadolicach Wielkich, a także zawitali do tutejszego Muzeum - Skansenu Rolnego Państwa Golinowskich, gdzie spotkali się ze szczególnie ciepłym i gościnnym przyjęciem ze strony gospodarzy. Podczas wizyty w gminie Czernica delegacji towarzyszył m.in. Michał Trębacz, etatowy Członek Zarządu Powiatu Wrocławskiego, Paweł Filipczak, radny Powiatu, Jan Bronś, sekretarz Powiatu, a także przedstawiciele gminy Czernica – wójt Włodzimierz Chlebosz oraz Leszek Kusiak, sołtys Nadolic Wielkich.

Na trasie przejazdów delegacji znalazły się również miejsca stanowiące typowo gospodarczą wizytówkę  powiatu wrocławskiego. Podziwiając krajobrazy gospodarcze w gminie Kobierzyce, delegacja była pod ogromnym wrażeniem zmian, jakie na przestrzeni ostatnich 2 lat dokonały się w okolicy Węzła Bielańskiego. Pojawienie się nowych firm na niezagospodarowanych dotychczas polach dało przedstawicielom Górnego Renu bardzo obrazowe wyobrażenie o dynamice rozwoju gospodarczego naszego obszaru. Ze swoim 10-procentowym bezrobociem Alzacja nie dorównuje pod tym względem powiatowi wrocławskiemu, który może poszczycić się rekordowo niską, bo zaledwie 3,6 - procentową stopą bezrobocia.

W trakcie swojego pobytu w powiecie Francuzi mieli także okazję delektować się  pejzażami malowniczej Ślęży w gminie Sobótka, w drodze na spotkanie z władzami samorządowymi powiatu i jego gmin, które dzięki uprzejmości Pana Prezesa Janusza Kozyrskiego, zorganizowano w urokliwym zakątku położonym na terenie Strzeblowskich Kopalni Surowców Mineralnych w Sobótce. Oprawę artystyczną spotkania zapewnił zespół „Hanka” z Kątów Wrocławskich, którego członkowie dali prawdziwie kolorowy i skoczny pokaz tańca, wpisujący się w najpiękniejsze tradycje polskiego folkloru.

Cenna wymiana doświadczeń

Z uwagi na kluczowy temat wizyty delegacji francuskiej, jakim była kultura, władze Powiatu Wrocławskiego wpadły na pomysł zorganizowania konferencji, która pozwoliłaby zaprezentować szerszej publiczności francuskie doświadczenia w zakresie waloryzacji dziedzictwa kulturowego i jednocześnie stałaby się okazją do debaty na temat obecnego stanu turystyki w powiecie wrocławskim. Konferencja odbyła się 17 czerwca 2016 r. w siedzibie wrocławskiego starostwa, z udziałem przedstawicieli Zarządu i Rady Powiatu Wrocławskiego, reprezentantów samorządów gmin, organizacji turystycznych, lokalnych grup działania oraz gestorów obiektów turystycznych z terenu powiatu wrocławskiego. Uczestnicy z zaciekawieniem wysłuchali prezentacji Patrici Gubiani-Banholzer, Dyrektor departamentalnego Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, nt. waloryzacji dziedzictwa kulturowego Górnego Renu. W programie konferencji nie mogło również zabraknąć wystąpienia  Romana Potockiego, Starosty Powiatu Wrocławskiego, w którym obok prezentacji walorów turystycznych powiatu, znalazło się również miejsce na podsumowanie dotychczasowych działań władz samorządowych w zakresie promocji turystycznej naszego obszaru.

Uczestnicy konferencji mieli także okazję poznać najnowsze narzędzia oraz systemy promocji i informacji turystycznej. W tej części swoje wystąpienia miała Marta Zawiła-Piłat, Kierownik ds. Projektów Marketingowych w Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej (prezentacja pn. System rezerwacyjny Dolnego Śląska www.dot.travel.pl) oraz Renata Krasel, Kierownik Pracowni Systemów Informacji Przestrzennej Powiatowego Zakładu Katastralnego (prezentacja systemu wroSIP- www.wrosip.pl).

15 lat minęło

 W  2016 r. przypada jubileusz 15-lecia współpracy Powiatu Wrocławskiego z Departamentem Górnego Renu we Francji. W tym czasie zrealizowano wiele projektów z udziałem władz powiatu, urzędników i samych mieszkańców. Efektem dotychczasowej współpracy były m.in.  wzajemne występy zespołów folklorystycznych w kraju partnera, kilkukrotny udział młodzieży z powiatu w seminariach europejskich we Francji, wystawy artystów francuskich w Polsce, udział sportowców w zawodach we Francji, międzynarodowe warsztaty ekologiczne z udziałem polskich uczniów we Francji.

Spojrzenie w przyszłość

Tegoroczna wizyta partnerska przedstawicieli Górnego Renu ugruntowała wzajemną wolę kontynuowania współpracy, jednocześnie rozszerzając ją na nowe horyzonty i obszary tematyczne. Podczas posiedzenia Komisji Mieszanej, w skład której wchodzą zarówno przedstawiciele Departamentu jak i Powiatu (Waldemar Szczykutowicz – wicestarosta oraz radni  Krzysztof DworakPaweł Filipczak), radni obydwu Stron jednogłośnie wyrazili swoje poparcie dla dalszej współpracy. Co więcej - zaproponowali nawet w tym zakresie nowy, trzyletni program pracy zawierający propozycję konkretnych działań i celów. Jednym z tematów, którym poświęcona będzie przyszłoroczna wizyta partnerska będzie turystyka rowerowa i rozwój ścieżek rowerowych w kontekście alternatywnych rozwiązań komunikacyjnych. Zważywszy, że to zadanie stanowi obecnie  jeden z ważniejszych  priorytetów władz Powiatu Wrocławskiego, należy już wkrótce spodziewać się konkretnych projektów w tym obszarze. Kto wie, może będą one wzorowane na francuskich rozwiązaniach?

 

Wyślij na Facebooka
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się