Gdzie można uzyskać pomoc?
Łukasz Witkowski, Wyświetleń: 10946

Informujemy, że na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej, Powiat Wrocławski zawarł stosowne porozumienia z gminami w sprawie organizacji punktów udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej na obszarze powiatu.

W roku 2019 w powiecie wrocławskim funkcjonować będzie 6 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej.

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego usytuowanych w 6 lokalach na terenie Powiatu, które uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych.

Osobie uprawnionej udziela się nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczy nieodpłatne poradnictwo obywatelskie osobiście, z wyłączeniem użycia środków porozumiewania się na odległość, z zastrzeżeniem przypadków opisanych poniżej:

1) Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, z wyłączeniem nieodpłatnej mediacji, również przez zorganizowanie wizyty w miejscu zamieszkania tych osób lub w miejscu wyposażonym w urządzenie ułatwiające porozumiewanie się z osobami doświadczającymi trudności w komunikowaniu się lub w miejscu, w którym zapewnia się możliwość skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego.

2) Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, które zgłoszą uzasadnioną potrzebę komunikacji za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego składają staroście, w formie papierowej lub elektronicznej, oświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 2 ustawy, wraz ze wskazaniem okoliczności to uzasadniających oraz dostępnych tej osobie środków porozumiewania się na odległość. Osoba udzielająca nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadcząca nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, po otrzymaniu od starosty drogą elektroniczną oświadczenia i danych kontaktowych osoby uprawnionej, porozumiewa się z nią w umówionym terminie.

Potrzebę skorzystania z porady za pomocą środków porozumiewania się na odległość należy zgłosić pod numerem telefonu: (71) 722 17 05 lub e-mailowo na adres: orp@powiatwroclawski.pl

Zapisu na poradę można dokonać:

1) pod centralnym numerem telefonu: (71) 722 17 05

2) dzwoniąc bezpośrednio do punktu:

Sobótka: tel. 71 715 11 31

Siechnice: tel. 71 786 09 86

Kobierzyce: tel. 71 369 80 17

Długołęka: tel. 71 371 93 90

Mietków: tel. 71 360 49 13

Kąty Wrocławskie: tel. 71 316 61 41 wew. 16

3) osobiście w punkcie pomocy,

4) poprzez elektroniczny system rezerwacji wizyt dostępny TUTAJ.

Nieodpłatna pomoc prawna - plakat