Polityka Proinwestycyjna
Administrator , Wyświetleń: 34742

Polityka władz samorządowych Powiatu Wrocławskiego w obszarze gospodarczym zakłada dwa istotne kierunki działań:

1. działania zewnętrzne (lobbingowe), zorientowane na pozyskanie nowych inwestorów zarówno krajowych jak i zagranicznych,
  2. działania wewnętrzne, służące integracji
    lokalnych środowisk gospodarczych.

Działania zewnętrzne (lobbingowe)

Promowanie Powiatu Wrocławskiego pod kątem jego atrakcyjności gospodarczej stanowi jeden z celów strategicznych polityki lokalnych władz samorządowych w zakresie pozyskiwania nowych inwestorów. Cel ten realizowany jest głównie poprzez działania lobbingowe, polegające na zainteresowaniu potencjalnych inwestorów bogatą ofertą inwestycyjną naszego terenu.

Na wysoką jakość oferty inwestycyjnej Powiatu Wrocławskiego składają się takie czynniki jak: bezpośrednie sąsiedztwo Wrocławia, bardzo dobre połączenia komunikacyjne, rozbudowana infrastruktura, a także proinwestycyjne nastawienie władz lokalnych, które sprawia, że każdy potencjalny inwestor może liczyć na pomoc i wsparcie, decydując się zainwestować swój kapitał na naszym terenie.

O atrakcyjności naszego terenu świadczy fakt, że obecnie na terenie powiatu funkcjonuje ponad 9000 podmiotów gospodarczych. Obok wielu małych zakładów znakomite warunki do inwestowania znalazły tutaj wielkie koncerny o światowej renomie, wśród nich firmy produkcyjne: grupa LG, Toshiba, Bosch, Cargill, Cadbury Wedel, Buderus, Tibnor, Parker, Leoni Kabel, firmy handlowe: Selgros, Tesco, Castorama, Media Markt, Leroy Merlin, Ikea, Auchan, Obi, Electro Word, firmy samochodowe: Scania, Volvo, firmy logistyczne: ProLogis, Plus, Parkridge, Tiner.

Działania wewnętrzne służące integracji
lokalnych środowisk gospodarczych

Jednym z istotnych celów towarzyszących polityce obecnych władz samorządowych Powiatu Wrocławskiego jest integracja środowiska przedsiębiorców i pracodawców poprzez tworzenie struktur samorządów gospodarczych zarówno na szczeblu gminnym jak i powiatowym. W efekcie podjętych działań w większości gmin powiatu powstały gminne stowarzyszenia przedsiębiorców. Staraniem władz lokalnych i liderów gminnych stowarzyszeń gospodarczych udało się również stworzyć strukturę gospodarczą o zasięgu powiatowym - Federację Przedsiębiorców Powiatu Wrocławskiego.

Stowarzyszenia te reprezentują interesy przedsiębiorców oraz aktywnie włączają się do życia gminy i powiatu, występując jednocześnie w charakterze partnerów we współpracy z władzami lokalnymi. Jednym z założeń takiej współpracy jest szeroko rozumiany dialog społeczny służący rozwiązywaniu problemów, a także podejmowaniu wspólnych działań na rzecz rozwoju powiatu.