Wizyta partnerska radnych z Powiatu Wrocławskiego w Powiecie Borken 30.09-03.10.2014 r.
Administrator , Wyświetleń: 3918

W dniach od 30 września do 3 października br. delegacja Powiatu Wrocławskiego miała przyjemność gościć z wizytą partnerską w powiecie Borken w Niemczech. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej, 14 – letniej już współpracy, jak również wytyczenia priorytetowych kierunków współpracy na kolejne lata.

Członkowie polskiej delegacji, złożonej z radnych i pracowników Starostwa oraz Powiatowego Zakładu Katastralnego, rozpoczęli wizytę od spotkania w Muzeum Włókiennictwa w Bocholt, gdzie przedstawione zostały główne założenia projektu KuBAaI, realizowanego przez Miasto Bocholt we współpracy z partnerami zewnętrznymi. Koncepcja projektu opiera się na rewitalizacji i ponownym zagospodarowaniu części miasta, która niegdyś stanowiła dzielnicę przemysłową skupiającą się głównie na branży włókienniczej. Kluczową rolę w przypadku projektu odgrywa rzeka, która obecnie oddziela od siebie dwie strony miasta, a w przyszłości ma stać się łącznikiem i centrum rekreacyjno – towarzyskim. Przy okazji prezentacji, polska delegacja miała również okazję zwiedzić Muzeum i obejrzeć aktualne wystawy oraz zapoznać się z dziełami lokalnych artystów.

altalt

Kolejnym punktem programu była wizyta połączona ze zwiedzaniem zamku Anholt, jednego z największych zamków wodnych w historycznym regionie Münsterland. W trakcie spotkania starosta Powiatu Wrocławskiego Roman Potocki wraz ze starostą Powiatu Borken dr Kai Zwickerem podsumowali dotychczasowy dorobek partnerstwa, jednocześnie deklarując chęć realizacji przyszłych wspólnych projektów z udziałem partnerskich samorządów, m.in. w obszarze promocji inwestycyjnej naszych powiatów.

altalt

Przedstawiciele Powiatu Wrocławskiego mieli również okazję zapoznać się z tematem działalności samorządu powiatowego w Niemczech w obszarze ochrony środowiska. Prelekcja była połączeniem teorii z praktyką, dzięki czemu polska delegacja miała okazję nie tylko pozyskać wiedzę w zakresie ochrony przyrody, ale również zapoznać się z efektami pracy na przykładzie rezerwatu przyrody Kranenmeer oraz doświadczeń fundacji „Krajobraz kulturowy", która obchodziła jubileusz 10 – lecia działalności.

altalt

Spotkanie partnerskie było również okazją do wymiany praktyk i doświadczeń w zakresie promocji gospodarczej i inwestycyjnej obu samorządów. W tym celu przedstawiciele Powiatu Wrocławskiego spotkali się z dr Heinerem Kleinschneiderem, Dyrektorem powiatowej spółki WFG, której działalność polega na pozyskiwaniu, wspieraniu i współdziałaniu z przedsiębiorcami, głównie z sektora MŚP.

altalt

Ostatniego dnia wizyty, członkowie polskiej delegacji wzięli udział w obchodach wyścigu kolarskiego Sparkassen Münsterland Giro 2014, trzeciej największej imprezie kolarskiej w Niemczech, której trasa w tym roku przebiegała przez teren partnerskiego powiatu Borken. Gościem honorowym imprezy był Christian Prudhomme, Dyrektor wyścigu Tour de France, z którym miał okazję spotkać się starosta wrocławski Roman Potocki.

altaltaltalt