POWIAT – NASZA MAŁA OJCZYZNA
06 / 06 / 2017, , Wyświetleń: 1989

W ramach projektu edukacji prawnej – z sukcesem zakończyliśmy cykl lekcji prawniczych poświęconych instytucji samorządu terytorialnego i Powiatowi Wrocławskiemu, w związku z obchodzonym w dniu 27 maja – Dniem Samorządu Terytorialnego.

W ramach spotkań, młodzież i kadra nauczycielska powiatowych szkół ponadgimnazjalnych   miała okazję spotkać się ze Starostą Powiatu Wrocławskiego – Panem Romanem Potockim i poznać miejsce jego pracy, a najodważniejsi możliwość zasiadania w jego fotelu.

Na prelekcji prowadzonej przez Panią Beatę Pierzchałę – Dyrektora Wydziału Organizacyjno-Prawnego – uczniowie zapoznali się z historią samorządu, jako wspólnoty mieszkańców mieszkających na danym terytorium, a także historią Powiatu Wrocławskiego zarówno sprzed II Wojny Światowej, jak i po 1945 roku. Omówiono szczeble i organy samorządu terytorialnego w Polsce, a także pokazano najważniejsze statystyki określające pozycję naszego Powiatu w strukturze administracji publicznej, zadania i sposób ich realizacji przez Powiat Wrocławski dla swoich mieszkańców oraz strukturę organizacyjną Powiatu i Starostwa Powiatowego we Wrocławiu. Uczniowie mieli możliwość  zapoznania się z aktami spraw administracyjnych z zakresu administracji architektoniczno-budowlanej oraz z aktywnością organizacji pozarządowych na naszym terenie. Atrakcją tych lekcji była możliwość zapoznania się ze sprzętem będącym w dyspozycji powiatowej straży pożarnej oraz policji.

W drugiej części Radca Prawny – Pani Adrianna Abelec-Piątkowska, przedstawiła zagadnienia dotyczące cyberprzestępczości i związane z aktywnością młodych ludzi w Internecie. Ważnym elementem tej prezentacji było to, aby uświadomić uczniom zagrożenia i ryzyko funkcjonowania w przestrzeni informatycznej oraz konsekwencje świadomego lub nieświadomego łamania prawa.

Powiatowy Zespół Szkół nr 3 w Sobótce – 9 maja 2017 r.

Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Krzyżowicach – 18 maja 2017 r.

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Sobótce – 22 maja 2017 r.

Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Krzyżowicach – 26 maja 2017 r.