Alternatywne źródła energii. Problemy zanieczyszczenia powietrza na terenie Powiatu Wrocławskiego - spotkanie informacyjne
21 / 11 / 2019, , Wyświetleń: 214

Zrównoważony rozwój to priorytet dla władz Powiatu Wrocławskiego, szczególnie wobec podnoszonego w ostatnim czasie problemu zanieczyszczenia powietrza. Wychodząc na przeciw temu problemowi Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Wrocławskiego podjęła działania mające na celu walkę ze smogiem i poprawę jakości powietrza na terenie Powiatu Wrocławskiego.

Dnia 20 listopada 2019 r. odbyło się w Starostwie spotkanie informacyjne pn. „ Alternatywne źródła energii. Problemy zanieczyszczenia powietrza na terenie Powiatu Wrocławskiego”. Spotkanie, które poprowadził Edward Skiba – Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska połączone było z prezentacjami Ekspertów na temat możliwości pozyskania wsparcia finansowego dla władz oraz mieszkańców powiatu w skutecznym rozwiązywaniu problemów zanieczyszczenia powietrza. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz Powiatu i Gmin, Radni, Delegaci Rady Powiatowej DIR we Wrocławia, Sołtysi oraz mieszkańcy Powiatu Wrocławskiego.

Do tematu ochrony środowiska zawsze musimy podchodzić poważnie – podsumował Starosta Powiatu Wrocławskiego Roman Potocki. Podkreślił, że najbardziej efektywnym kosztowo sposobem zmniejszenia emisji pyłów i CO2 jest wymiana niezgodnych z normami kotłów na paliwo stałe na kotły gazowe, czy systemy grzewcze wykorzystujące właśnie energię odnawialną. Dofinansowanie na alternatywne źródła energii można uzyskać m.in. z programów „Czyste Powietrze” i „Mój prąd” -  mówił Piotr Ner, doradca energetyczny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Program „Czyste Powietrze” cieszy się dużą popularnością. Od września ubiegłego roku zostało złożonych około 5 tysięcy wniosków.

Spotkanie obejmowało głównie wystąpienia poświęcone zagadnieniom ochrony środowiska i różnym możliwościom walki ze smogiem. Prelegenci poruszyli następującą problematykę:

- „Alternatywne źródła energii jako skuteczna metoda walki ze smogiem. Możliwość finansowego wsparcia mieszkańców”. Osoba prezentująca Piotr Ner – Doradca energetyczny w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

- „Energia 2.0 – zasadność połączenia pomp ciepła z fotowoltaiką – rozwiązania zeroemisyjne”. Osoba prezentująca: Łukasz Sajewicz – Dyrektor ds. klientów strategicznych (firma Viessmann).

- „Poprawa efektywności energetycznej budynków, efekty energetyczne, ekonomiczne i środowiskowe”. Osoba prezentująca Jerzy Żurawki – ekspert z Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska we Wrocławiu.

- „Informacja na temat przygotowywania projektu uchwały Rady powiatu Wrocławskiego w sprawie zasad udzielania dotacji celowych na inwestycję z zakresu ochrony środowiska”. Osoba prezentująca: Irena Krasicka Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego we Wrocławiu.

Spotkanie było doskonałą płaszczyzną wymiany doświadczeń, dobrych praktyk i poglądów przedstawicieli firm oraz instytucji i samorządów w kontekście działań wspierających finansowanie inwestycji z zakresu ochrony środowiska.

OTWARTY KONKURS OFERT DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH NA 2020 r. - KULTURA I SZTUKA[obrazek]
13 / 12 / 2019, , Wyświetleń: 63
OTWARTE KONKURSY OFERT DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH NA 2020 r. - SPORT[obrazek]
13 / 12 / 2019, , Wyświetleń: 65