Zapraszamy do Powiatowego Zespołu Szkół Nr 3 w Sobótce - szkoły z tradycjami współpracy polsko – rosyjskiej
07 / 06 / 2019, , Wyświetleń: 268

Liceum Ogólnokształcące w Powiatowym Zespole Szkół Nr 3 w Sobótce po raz kolejny zostało laureatem konkursu w procesie budowania dialogu i porozumienia w stosunkach polsko – rosyjskich w regionie dolnośląskim.

Link do strony internetowej Powiatowego Zespołu Szkół Nr 3 w Sobótce znajdziesz tutaj

Już po raz piąty liceum w Sobótce zostało laureatem ogólnopolskiego konkursu ogłoszonego przez Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie w procesie budowania wzajemnych relacji w dziedzinie dialogu i porozumienia w stosunkach polsko – rosyjskich. W tym roku mija 15 lat współpracy partnerskiej liceum ze szkołami średnimi w Federacji Rosyjskiej - średnią szkołą nr 3 i 28 w Kaliningradzie oraz szkołą w Donskoye.

Również sukcesem edukacyjnym w roku 2019 zakończył się czteroletni cykl kształcenia w technikum w Sobótce.

Wszyscy uczniowie technikum kształcący się w zawodzie technik obsługi turystycznej zmierzyli się z zewnętrznym egzaminem zawodowym w części pisemnej i praktycznej w dwóch kwalifikacjach T.13 planowanie i realizacja imprez i usług turystycznych oraz T.14 prowadzenie informacji turystycznej oraz sprzedaż usług turystycznych.

Zdawalność egzaminu ze wszystkich części egzaminu zawodowego wyniosła 100%. Dzięki umiejętnościom i wiedzy nauczycieli PZS Nr 3 jakość egzaminu potwierdziła wysoki poziom nauczania przedmiotów zawodowych. Do odniesionego sukcesu przyczyniła się również profesjonalna organizacja praktyk zawodowych, które szkoła zapewniła w najlepszych obiektach świadczących usługi turystyczne na terenie gminy Sobótka oraz renomowanych biurach podróży miasta Wrocławia.

Średnia egzaminu z kwalifikacji T.13: pisemnego wyniosła 79,2% (wyższa od średniej wojewódzkiej o 8 punktów procentowych), a praktycznego 93,7% (wyższa od średniej wojewódzkiej o 2 punkty procentowe).

Średnia egzaminu z kwalifikacji T.14: pisemnego wyniosła 82,7% (wyższa od średniej wojewódzkiej o 10 punktów procentowych), a praktycznego 94,8% (wyższa od średniej wojewódzkiej o 7 punktów procentowych).

Nauka zawodu w klasie turystycznej jest niezwykle przyjemna, zwłaszcza że bogata również w wycieczki zagraniczne. Świeżo upieczeni absolwenci na długo będą wspominać wspaniałe wypady edukacyjne do Pragi Czeskiej, Saksońskiego Drezna czy dawnego Kӧnigsberga – teraźniejszego rosyjskiego Kaliningradu. Zdobyte umiejętności zawodowe, na pewno pomogą w poszukiwaniu atrakcyjnej pracy w branży organizacji turystyki na niezwykle urokliwej Ziemi Ślężańskiej.

Projekty edukacyjne.

Wygrywając kilka konkursów na organizację projektów edukacyjnych połączonych z wymianą międzynarodową uczniów i nauczycieli szkoła pozyskała przeszło 230 tyś. zł. Najbardziej spektakularnymi i widowiskowymi projektami okazały się:

• Europa Napoleona w oczach Polaków i Rosjan” – projekt realizowany śladami epoki napoleońskiej na obszarze Dolnego Śląska, Szwajcarii Saksońskiej i obwodu kaliningradzkiego i obwodu moskiewskiego, podczas którego uczniowie badali wpływ epoki napoleońskiej na losy ówczesnej Polski, Rosji i Niemiec  - środki konkursowe: 65 tyś. zł.
  • Równe szanse we wspólnej Europie” – projekt realizowany trójstronnie na terenie Niemiec, Rosji i Polski, podczas którego uczniowie wspólnie badali perspektywy, rozwój zawodowy i standardy życia młodych ludzi na obszarze Rosji, Niemiec i naszego kraju - środki konkursowe: ponad 31 tyś. zł.
  • 80 – rocznica wybuchu II wojny światowej. Czy potrafimy wyciągać wnioski z tragicznej przeszłości” – tegoroczny projekt mający na celu upamiętnienie tragicznych doświadczeń II wojny światowej trzech narodów: polskiego, rosyjskiego i niemieckiego. W ramach zadań projektowych uczniowie będą porównywać wpływ działań wojennych na współczesny obraz miast: Wrocławia (Breslau), Drezna (Dresden) i Kaliningradu (Kӧnigsberg) – środki konkursowe: 53 tyś. zł.
  • Innowacyjny świat. Jak nowoczesne technologie zmieniają życie młodych ludzi” – projekt rozwijający zainteresowania młodych ludzi najnowocześniejszymi technologiami realizowany w instytucjach naukowych Wrocławia i Kaliningradu – środki konkursowe: 46.5 tyś. zł).
  • Katolicyzm i prawosławie. Dwa wyznania – jedna wiara” – projekt realizowany wspólnie z Rosjanami na terenie Dolnego Śląska i w Kaliningradzie, podczas którego uczniowie badali różnice w obrządkach katolickich i prawosławnych – środki konkursowe: ponad 36 tyś. zł.

Zagraniczne projekty edukacyjne stanowią magnes przyciągający młodych ludzi do szkoły w Sobótce. Dzięki nim szkoła stale rozwija praktycznie umiejętności komunikacyjne w językach: angielskim, niemieckim i rosyjskim, wspiera poszerzanie horyzontów myślowych oraz uczy wzajemnej tolerancji, poszanowania odmienności innych kultur.

Tegoroczny sukces projektowy wpisuje się również w rocznicę 25 lecia szkoły. O wrażeniach z udziału w zadaniach projektowych szkoła będzie informować w mediach społecznościowych.

Walory kulturowe i krajoznawcze powiatu wrocławskiego[obrazek]
25 / 06 / 2019, , Wyświetleń: 27
Uroczyste Zakończenie roku szkolnego 2018/2019[obrazek]