Ścieżkami zdrowia zawędrowali na Ślężę
15 / 04 / 2019, , Wyświetleń: 83

Ponad 50-osobowa grupa dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu  Powiatu Wrocławskiego pod opieką instruktorów Hufca ZHP w Kątach Wrocławskich w sobotę 30 marca zdobyła szczyt Ślęży, realizując jedno z zadań projektu „Ścieżkami zdrowia” dofinansowanego przez Powiat Wrocławski.

Celami wiosennego wejścia na Ślężę była przede wszystkim promocja walorów turystycznych Ślężańskiego Parku Krajobrazowego wśród najmłodszych mieszkańców Powiatu Wrocławskiego oraz popularyzacja zdrowego stylu życia, a w  szczególności  problematyki bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w różnych sytuacjach kontaktu ze środowiskiem przyrodniczym. Z doświadczeń wcześniejszych rajdów wynika, że coraz częściej dzieci nie mają kontaktu z przyrodą i nie potrafią się przemóc do uprawiania jakiejkolwiek formy aktywności ruchowej. Dlatego tego typu imprezy organizujemy w górach o dużych walorach widokowych i niskim stopniu trudności, a do takich należy Śląski Olimp. Sprzyja to udziałowi w imprezach zarówno dzieci w wieku poniżej 10 lat, które po raz pierwszy wyruszają w góry, a przy tym uczą się zasad sprzyjających zachowaniu bezpieczeństwa, jednocześnie współdziałając w grupie przy organizowaniu wspólnych zadań, jak i ich rodziców i dziadków, którzy mają szansę na wspólne spędzanie wolnego czasu.

Tegorocznemu rajdowi towarzyszyło także inne wydarzenie - 25 harcerzy hufca na szczycie Ślęży złożyło Przyrzeczenie harcerskie i otrzymało Krzyże harcerskie - symbol przynależności do światowej rodziny skautowej, które poprzedzone było próbą i wieloma wyrzeczeniami. Wielu rodziców młodych harcerzy z dumą było świadkami tego wydarzenia.

Impreza dofinansowana była ze środków Powiatu Wrocławskiegow ramach realizacji zadania publicznego „Ścieżkami zdrowia” – cyklu imprez o wymiarze międzygminnym  promujących Powiat oraz popularyzujących zdrowy styl życia, a dla wielu dzieci  była okazją do wypoczynku weekendowego. Piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że nawet wejście na Ślężę nie było trudnym zadaniem.

- Wszystkie imprezy mają charakter otwarty i skierowane są do mieszkańców Powiatu bez względu na wiek. Najważniejszym kryterium są zainteresowania młodych ludzi i ich rodzin –  podkreśla phm. Michał Maćków - komendant hufca w Kątach Wrocławskich. Misją naszej organizacji jest wspieranie młodego człowieka i kształtowanie charakteru właśnie przez stawianie wyzwań.  Dlatego harcerstwo jest otwarte dla tych, którzy nie mają innych możliwości spełniania marzeń o tym, aby zostać bohaterem - również do dzieci z rodzin najuboższych, którym nie zawsze środowisko rodzinne jest w stanie zapewnić odpoczynek weekendowy dostosowany do jego potrzeb i zainteresowań.

Wyniki II edycji otwartego konkursu ofert w zakresie kultury i sztuki[obrazek]
17 / 04 / 2019, , Wyświetleń: 84