Powiat Wrocławski -

Kwalifikacja wojskowa ruszyła..
12 / 03 / 2019, , Wyświetleń: 236
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się

Od 25 lutego 2019 r. w ramach porozumienia pomiędzy Wojewodą Dolnośląskim, a Powiatem Wrocławskim rozpoczęła pracę Powiatowa Komisja Lekarska, która przeprowadza kwalifikację wojskową osób urodzonych w 2000 roku oraz roczników starszych z terenu powiatu wrocławskiego. Za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej odpowiada starosta.

Łączna liczba osób, podlegających w tym roku kwalifikacji wojskowej w powiecie wrocławskim to 636 mężczyzn z rocznika podstawowego oraz 82 mężczyzn z roczników starszych, co razem z osobami z kategorią B-12 i kobietami wyniesie około 730 osób.

Procedura przeprowadzania kwalifikacji wojskowej niewiele zmieniała się w ostatnich latach. Jej celem jest przede wszystkim określenie stopnia predyspozycji zdrowotnych danych osób do pełnienia czynnej służby wojskowej. Ponadto wiąże się z prowadzeniem ewidencji wojskowej osób podlegających procedurze kwalifikacji wojskowej oraz ochotników, a także wydaniem książeczek wojskowych i decyzji administracyjnych o stopniu zdolności do czynnej służby. Istotną zmianą w przepisach było zniesienie w 2010 roku obowiązku zasadniczej służby wojskowej, co z pewnością przełożyło się to na mniejszy stres zapraszanych na komisję osób.

W siedzibie Starostwa Powiatowego we Wrocławiu, gdzie  mieści się Powiatowa Komisja Lekarska w dniu dzisiejszym tj. 12.03.2019 r. spotkali się Starosta Powiatu Wrocławskiego – Roman Potocki, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego – płk Piotr Rupa oraz Wojskowy Komendant Uzupełnień we Wrocławiu - ppłk Bolesław Zawadzki, którzy powitali młodych mieszkańców powiatu oraz zachęcali młodzież do wyboru wojskowej kariery.

Wyślij na Facebooka
Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Walory kulturowe i krajoznawcze powiatu wrocławskiego[obrazek]
25 / 06 / 2019, , Wyświetleń: 27
Uroczyste Zakończenie roku szkolnego 2018/2019[obrazek]
25 / 06 / 2019, , Wyświetleń: 47